Ida Pierelotkin „Dwie połówki pomidora”

Ida Pierelotkin „Dwie połówki pomidora”

Zuzanka ceni racjonalne myślenie i stroni od sentymentów. W przeciwieństwie do jej koleżanek, nie zamierza ulegać magii „Zmierzchu”. Sięga po powieść dla zabicia czasu – aby wypełnić bezsenne, letnie noce w ogródku działkowym, na którym zaszywa się po kłótni z rodziną. Nieoczekiwanie – lektura hipnotyzuje ją, a Zuzanka odkrywa w sobie pokłady nieznanej impulsywności i romantyzmu. Kiedy w jej życiu pojawią się dwaj zupełnie różni chłopcy: odpowiedzialny Zielarz i postrzelony Carlito, Zuzanka stanie przed trudnym wyborem: kierować się sercem czy rozumem?…

Co strasznego uczyniono tej miłej, opalonej dziewczynie o pogodnych szarych oczach, ściągniętych w bezpretensjonalny koński ogon włosach w odcieniu określanym powszechnie jako mysi blond, niekonfliktowej naturze, cichym głosie oraz, mimo nachmurzenia, wciąż sympatycznych rysach twarzy, że zdecydowała się być tak mściwa, nieprzejednana i zapiekła w swojej złości? Wystarczająco wiele krzywd! Sroga decyzja Zuzanki – zgotować udrękę mamie i tacie, a jeżeli to możliwe, zatruć spokój również głupiej Kaśce – była stanowcza, nieodwołalna, a także proporcjonalna do przewinień wymienionej trójki.

Ida Pierelotkin – urodzona w 1981 roku w Warszawie. Studiowała polonistykę i zootechnikę. Autorka książek „Ala Betka” (I nagroda w konkursie im. Astrid Lindgren), „Pepa nie świruj!” (nominowana do nagrody IBBY) i „Co ma piernik do wiatraka?”

Akapit Press, 2011
Projekt okładki: Marta Blachura
Korekta: Magdalena Granosik
Skład i łamanie: Witold Kowalczyk / BLURB Pracownia edytorska