Jan Śpiewak „Ukradzione miasto”

Jan Śpiewak „Ukradzione miasto”

Historia wieloletniego śledztwa obywatelskiego ujawniającego kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej. Autor książki odpowiada na pytanie, jak to możliwe, że w stolicy europejskiego kraju – tuż pod nosem najwyższych urzędników w państwie, dziennikarzy najważniejszych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych – przez lata kwitł nielegalny, niezgodny z konstytucją i nierespektujący praw człowieka proceder przejmowania nieruchomości wartych fortunę. A zatem, czy to prawda, że w urzędzie – jak twierdzi Hanna Gronkiewicz-Waltz – funkcjonowała „grupa przestępcza”, czy może to sama prezydent stolicy stworzyła w ratuszu warunki do działania systemowej nieodpowiedzialności?
Jan Śpiewak w „Ukradzionym mieście” przedstawia wiele nieznanych dotąd faktów, takich jak aktywność krakowskiego gangu łowców kamienic w Warszawie, od którego mieszkania kupowała warszawska elita, mechanizmy działania warszawskiego ratusza oraz istnienie proreprywatyzacyjnego lobby w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Opisująca przebieg najgłośniejszych reprywatyzacji książki „Ukradzione miasto” to studium państwa z kartonu, w którym wąska elita bogaci się na krzywdzie najsłabszych. Czytelnik z pewnością wielokrotnie zada sobie pytanie o rzeczywisty stan naszego kraju. Czy winni działań niezgodnych z prawem poniosą jakąkolwiek odpowiedzialność?

Arbitror 2017
Projekt okładki: Łukasz Stachniak
Redakcja: Tomasz Mincer, Witold Kowalczyk
Skład, łamanie: Witold Kowalczyk / BLURB Pracownia edytorska